Zatekanie do karavanu
Zlým snom každého majiteľa karavanu, či autokaravanu je zatekanie. Vlhkosť v karavane je zväčša z dôvodu porušenia tesnenia. Nie vždy je však indikátorom takéhoto poškodenia vlhká škvrna na podlahe, či na stene. Voda sa totiž môže držať vo vnútornej konštrukcii karavanu, a ak sa vám túto skrytú závadu nepodarí odhaliť včas, môže mať zatekanie priam katastrofálne následky. Predsa len, karavan so zhnitou stenou, či podlahou je nepoužiteľný, a to nie len z dôvodu porušenia celkovej konštrukcie, ale aj zo zdravotných dôvodov (hnilobný zápach, plesne).
Ak sa vám nechce tráviť voľný čas pretesňovaním svojho karavanu môžete ho zveriť do rúk odborníkom. Pretesnenie však nie je technicky zložitá oprava a dá sa zvládnuť aj v domácich podmienkach. Ako by sme teda mali postupovať v prípade, že sa rozhodneme pre opravu doma?
Zatekanie do karavanu
Zatekanie: Aj takéto škody na autokaravane môže narobiť skryté poškodenie tesnenia.
Vyhľadanie miesta zatekania
V prvom rade musíme nájsť zdroj priesaku vody. Najčastejšími miestami, kde tesnenie povolí a už nezadržiava zrážky, sú spoje stien a strechy karavanu. Pri starších karavanoch je to aj tesnenie okien a pri autokaravanoch sa veľmi často táto závada vyskytuje v takzvaných alkovniach – priestoroch na spanie s prevísajúcou strechou cez kabínu vodiča.
Najlepším spôsobom ako zistiť, či do karavanu zateká, je skontrolovať ho po výdatných dažďoch. Ak však nie je v tomto smere predpoveď počasia priaznivá, môžeme karavan “osprchovať” záhradnou hadicou, pričom sa zameriame na všetky spoje a tesnenia.
Ani mokrá mapa na stene však nemusí byť indikátorom presného miesta priesaku. Voda môže totiž prúdiť od miesta zatekania v závislosti od sklonu karavanu. S touto situáciou nám môže pomôcť vodováha a určenie sklonu strechy.
Ak ani v tomto prípade neodhalíme poškodené miesto, zostáva len jediná možnosť – skontrolovať celé tesnenie vizuálne. Na to potrebujeme odstrániť lišty zo spojov bočných panelov karavanu, ktoré sú zväčša prichytené skrutkami. Už ich odstránenie môže byť prvotným indikátorom miesta ťažkostí, keďže skrutky v miestach zatekania môžu byť skorodované.
Čo budeme potrebovať?
Ak už sme našli zdroj zatekania, môžeme sa v závislosti od stavu tesnenia rozhodnúť opraviť len podozrivé miesto, alebo zapečatiť celú časť zatekania. Než začneme budeme potrebovať následujúce:
- škrabku alebo nôž, ktorým opatrne odstránime staré a poškodené tesnenie
- vedro s trochou vody, čistiaci prostriedok, kefu a špongiu, ktorými dôkladne vyčistíme oblasť, ktorá príde do kontaktu s novým tesnením
- odmasťovací prostriedok, ktorý nezanecháva zvyšky (napr. acetón, ten však môže poškodiť lak a preto musíme byť opatrní a presní). Taktiež môžeme použiť Sika Aktivator na vyčistenie plochy pred použitím Sika universal Sikaflex 221i. Opäť platí, že oblasť, na ktorú príde nové tesnenie dôkladne vyčistíme.
- a samozrejme tmel. Na trhu je množstvo tmeliacich prípravkov, niektoré dokonca konkrétne určené na strechy, či bočné panely karavanov. Vždy by však malo platiť, že tmel musí byť nepriepustný pre vodu, odolný proti teplu i chladu, musí byť flexibilný a mať silné lepiace vlastnosti. Môžeme odporučiť lepidlo a tmel v jednom Sikaflex 521 UV.
Pretesnenie
Miesto zatekania máme teda dôkladne vyčistené od zvyškov starého tmelu, umyté a odmastnené. Na rad prichádza nový tmel. Nanesieme jeho hrubú vrstvu po oboch stranách hrany. Ešte na nezatvrdnutý tmel nasadíme lištu a priskrutkujeme ju.
Pretmelenie: Tmel nanášame v hrubšej vrstve na obe strany hrany.
Tmel by mal na oboch stranách vytiecť, čo je znak, že sme ho použili dostatok. Zvyšky tmelu odstránime opäť škrabkou, dávame pozor, aby sme nepoškodili lak a miesto ešte dôkladne očistíme suchou handrou. Tmel sa môže v priebehu 24 hodín vyduť, na druhý deň, preto opäť skontrolujeme miesto pretesnenia a zvyšky tmelu odstránime.
Prevencia je základ (aj v tomto prípade)
Ako sme už spomínali na začiatku, zatekanie do karavanu nám môže narobiť veľa problémov, ak závadu neodstránime včas. Je preto vždy dobré aspoň raz ročne skontrolovať tesnenie karavanu, prípadne vykonať preventívne pretesnenie. Ak však chceme náš karavan, či autokaravan zachovať v dobrom stave, je na mieste prikryť ho aspoň nepremokavou plachtou alebo nepremokavou strieškou, keď ho nepoužívame.
Prevencia: Aj ochranná plachta na karavan nám môže pomôcť vyhnúť sa škodám spôsobeným zatekaním.
Na záver prikladáme užitočné videá, ako postupovať, keď nám voda poškodila bočnú stenu karavanu.
Časť 1:
Časť 2:
Časť 3:
Zdroje: caravanworld.com, pete-n-pam.com, caravan24.cz