Čo Vám o kempovaní doteraz nikto nepovedal
Dokonale ste sa pripravili. Načítali ste si rady pre začínajúcich karavanistov. Nakúpili všetky potrebné veci. Karavan perfektne poznáte a ovládate všetky jeho tajomstvá. Karavanová chladnička je plná všelijakých dobrôt. Už Vás nič nemôže zastaviť. Prekvapiť však áno. Na mnohé situácie, ktoré už zbehlý karavanista ovláda, sa jednoducho nedá stopercentne pripraviť. Karavaning je však o dobrodružstve a práve to na ňom milujeme. V nasledujúcom článku si povieme, čo ste možno o karavaningu zatiaľ nevedeli a možno ani nechceli vedieť a zároveň poradíme, ako sa aspoň v rámci možností pripraviť.
Hmyz
Jedným z dôvodov, prečo karavaning tak milujeme, je blízkosť prírody a čerstvého vzduchu. S blízkosťou prírody ale ide aj blízkosť jej obyvateľov. Nie, nehovoríme o srnkách v lese. Reč je o všade, ale naozaj všade prítomnom hmyze. Niektorý neškodný, niektorý nie, ale takmer vždy dosť nepríjemný. Chcete udržať chrobáčiky, mušky, komáre a ktovie čo ešte preč od Vášho karavanu? Dobre teda, dáme Vám zopár tipov. V prvom rade udržujte karavan v čistote. Včely, muchy a osy sú priťahované najmä k zvyškom jedla vo Vašom odpadkovom koši. Dávajte pozor, aby Váš nedojedený melón nenašli mravce. Uvedomte si, že teraz ste vy v ich priestore a oni si myslia, že čo nájdu, je ich. Odpadky likvidujte denne a nenechávajte jedlo len tak niekde položené.
Komáre a im podobný hmyz je priťahovaný vôňou a svetlom. Ešte pred odchodom sa vyzbrojte kvalitným repelentom a skontrolujte sieťky na oknách Vášho karavanu. Ak Váš karavan nemá toto vybavenie, naozaj zvážte ich zaobstaranie. Ak chemické repelenty nie sú pre Vás to pravé, skúste ich prírodnú verziu vyrobenú zo škoricového oleja a klinčekov. Nápomocné môžu byť aj citronelové sviečky a lampy proti hmyzu, ktoré oceníte najmä pri večernom vysedávaní pred karavanom.
Ranná rosa
Prečo je všetko, čo ste nechali na noc pred karavanom ráno mokré aj keď nepršalo? V kempe totiž zasiahla ranná rosa. Teplé počasie s vysokou vlhkosťou je ideálnym počasím na kempovanie, ale aj predpokladom pre tvorbu rannej rosy. Keďže vzduch stráca v noci teplo, stáva sa dostatočne chladným aby teplota klesla pod rosný bod a spôsobila tak, že voda sa zhromažďuje na povrchoch objektov v blízkosti zeme. Rosa je súčasťou prírody a nedá sa jej vyhnúť. Jediné čo môžete urobiť je, že pred odchodom do postele v noci vezmete šaty zo žinky, rozprestriete plachty na veci, ktoré nechcete namočiť, alebo necháte všetko na noc v aute, alebo v predstane.
Nočný kľud v kempe
Kempy zvyčajne vyhradzujú hodiny, určené na ticho a kľud, aby si táborníci mohli vychutnať ničím nerušený spánok. To ste asi vedeli. S čím ste však už možno nerátali je, že v niektorých krajinách mávajú takéto hodiny aj počas dňa. Najmä v Grécku, Taliansku a Španielsku, teda asi v najobľúbenejších destináciách slovenských karavanistov, by Vás za rušenie kľudu počas “siesty” najradšej asi ukameňovali. To znamená nekričať, nebehať, dokonca ani neštartovať. Ukážte úctu ostatným kemperom dodržiavaním kľudu počas tichých hodín. Používajte tichú elektrocentrálu. Snažte sa prísť na táborisko skôr, ako sa začne stmievať a všetci sa budú na Vás milo usmievať.
Posledná rada na záver. Prečo by ste si nemali vybrať miesto na zaparkovanie karavanu hneď vedľa kúpeľne? Je to bežná chyba, ktorú robia neskúsení karavanisti. Aj keď sa zdá pohodlné, mať to vždy blízko, rýchlo prídete na to, že ste mali zastaviť inde. Kúpeľne sú oblasti s vysoko frekventovanou premávkou osôb počas dňa aj noci, sú hlučné a vyžarujú veľa svetla a to Vám po pár dňoch určite pôjde poriadne na nervy. Ani tá vôňa nemusí byť práve najpríjemnejšia.
Napriek všetkým nepohodlnostiam a nepríjemnostiam, ktoré na nás môžu striehnuť počas kempovania, Vám môžeme zaručiť že zážitky s karavanom sa Vám zapíšu ako tie najmilovanejšie spomienky. Ak máte ďalšie tipy o veciach, ktoré Vám o karavaningu nik nepovedal a zistili ste ich na vlastnej koži, podeľte sa s nami v komente pod článkom. Vidíme sa v na cestách.