Ako zlepšiť izoláciu karavanu a ušetriť
Najväčšou výhodou karavaningu, je možnosť kedykoľvek vycestovať kamkoľvek sa Vám zachce. Či je leto, či je zima. Kedže karavan je predsa len pomerne tenká a ľahká konštrukcia, na dosiahnutie príjemnej teploty sa istotne bude hodiť zlepšiť jeho izolačné vlastnosti. Keď si dáte námahu a zefektívnite izoláciu, Váš karavan Vám to vráti v podobe vyššej energetickej efektívnosti, ušetrených peňazí a dlhšej životnosti materiálov. Tu je niekoľko tipov ako na to.
Okná a dvere
Ak je Váš karavan už starší ročník výroby, môžno ste si všimli, že najproblematickejšími miestami, cez ktoré uniká teplo sú práve škáry v obvode dvier a okien. Tieto oblasti sú menej chránené ako väčšina exteriéru karavanu a môžu tak potrebovať zvýšenú pozornosť na dosiahnutie lepšej celkovej izolácie. Ak zvažujete lacnejšie riešenia, pomôcť Vám môžu nové izolačné pásiky či závesy. Poškodený gumový pásik na bočných stranách dverí totiž umožňuje prúdenie chladného vzduchu z vonku. Ak chcete získať vyšší stupeň izolácie v staršom karavane, zvážte kompletnú alebo čiastočnú modernizáciu okien. Existuje veľa rôznych moderných typov dverí a okien, ktorých vysoká kvalita poskytuje vynikajúcu izoláciu a bezpečnosť.
“Sukňa” pre karavan
Možnosť, ktorá sa aj napriek vysokej efektívnosti využíva medzi karavanistami pomenej. Vyzerá ako obrovská sukňa natiahnutá okolo “drieku” karavanu a vytvára bariéru medzi spodnou časťou vozu a chladom, ktorý ide zo zemského povrchu. Najlepšie výsledky dodá sukňa z pogumovaného hrubšieho materiálu, ale pomôcť môže aj akákoľvek hrubšia po domácky vyrobená plachta. Táto technika je prínosom hlavne ak v chladnejšom počasí pobudnete s karavanom dlhšie na tom istom mieste. Sukne na trhu sú väčšinou prispôsobiteľné tak, aby sa sedeli mnohým rôznym typom karavanov.
Pozor na ventily
Teplý vzduch s obľubou veľmi často uniká von z karavanu práve prostredníctvom vetracích otvorov, čo má na udržanie príjemnej izbovej teploty v zime dosť neblahý efekt. Preto by ste mali počas zimných mesiacov zvážiť vypchávanie ventilových otvorov izolačným materiálom, napríklad polystyrénom.
Izolačné fólie a plachty
Veľkým “zlodejom” tepla v autokaravane je predovšetkým čelné sklo v automobilovej časti vozidla. Súčasťou každého karavanu, ktorý sa využíva v chlade by preto mali byť izolačné fólie na čelné a bočné sklá auta. Po zakrytí čelného skla a bočných okien v kabíne, zamedzíte úniku tepla a citeľne zvýšite teplotu v karavane až o 6 stupňov. Tieto fólie Vám navyše budú nápomocné aj v lete, kedy naopak zabraňujú prenikaniu slnečných lúčov a prehrievaniu karavanu. Je dôležité, aby fólia sedela presne na Váš typ automobilu, preto je potrebné vybrať typ vyrobený špeciálne pre danú značku a rok výroby. Pre zvýšenie efektu izolácie čelného skla môžete z vonku použiť izolačnú plachtu na celú kapotovú časť vozidla ktorú vidíte na prvom obrázku vyššie.
Skúste, čo sa len dá
V otázkach izolácie nie je dobré prehliadnuť ani najmenší detail. Možno by Vás prekvapilo, koľko otvorov a škár cez ktoré teplo uniká by ste našli zvonku Vášho vozu. Skúste použiť izolačnú penu na zmenšenie týchto priestorov.
V závislosti od typu Vášho karavanu, môžu byť aj mnohé iné vhodné spôsoby, ako zlepšiť izoláciu pred chladom. Okná, dvere, podvozok, vetracie otvory a úložné priestory s najväčšou pravdepodobnosťou umožňujú chladnému vzduchu prúdiť z vonku. Niekedy stačí len pár jednoduchých opráv alebo úprav. Ak máte svoje tipy a vychytávky ako sa chránite pred chladom, podeľte sa s nami v komente pod článkom.